Wybierasz się na wizytę do fizjoterapeuty? Aby podczas niej czuć się komfortowo, pamiętaj by się odpowiednio przygotować.
Wizyta fizjoterapeutyczna składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest przeprowadzenie skrupulatnego wywiadu. Przygotuj się do niego. Opowiedz o wszystkich objawach, zdarzeniach, nie zatajaj i nie bagatelizuj żadnych symptomów. Informacje pozyskane przez fizjoterapeutę są niezwykle istotne dla postawienia diagnozy i przygotowania planu terapii.
Kolejny ważny element to badanie czynnościowe, które może wymagać rozebrania się do bielizny. Kobiety powinny wybierać standardowe staniki, gdyż sportowe często ograniczają dostęp do górnej części kręgosłupa. Wskazane jest więc przygotowanie wygodnej odzieży – takiej, które nie będzie krępować ruchów oraz pozwoli fizjoterapeucie na pracę manualną (np. krótkie spodenki, w przypadku konieczności terapii na kończynach dolnych). Często zdarza się, że przyczyna dolegliwości leży w zupełnie innym miejscu i konieczne jest opracowanie odległego obszaru ciała (np. przy bólu stawu kolanowego przyczyną mogą być zmiany w stopie).
Pamiętaj również, że nie zaleca się stosowanie przed wizytą różnego rodzaju maści, czy innych środków nawilżających skórę oraz jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne, leków przeciwbólowych.
Wizyta u fizjoterapeuty może pomóc pacjentom zmagającym się z różnego rodzaju dolegliwościami, np. osobom
- po urazach, zabiegach operacyjnych,
- z wadami postawy,
- po przebytym zakażeniu COVID (np. poprawa wzorca oddechowego),
- narażonym na stres.
Dokumentacja medyczna może być pomocna w sprecyzowaniu diagnozy i ustalenia sposobu leczenia, jednak nie jest konieczna. Jeśli stan pacjenta wzbudzi wątpliwości u fizjoterapeuty z pewnością zaleci konsultacje lekarską.
Pamiętaj również, że umawiając się na wizytę do fizjoterapeuty nie potrzebujesz skierowania od lekarza.