mpaszkeEndoprotezoplastyka (in. aloplastyka, protezoplastyka, TKA) stawu kolanowego to metoda chirurgicznego leczenia zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej kolana. Stosowana jest w momencie, gdy leczenie zachowawcze, oszczędzające staw, wyczerpało się i nie przynosi już efektów.

Jest zabiegiem, który uwalnia od dolegliwości bólowych, poprawia ruchomość stawu, koryguje oś kończyny i znacznie zwiększa komfort życia pacjentów dotkniętych chorobą zwyrodnieniową.

Należy pamiętać jednak, że jest to rozległa, skomplikowana operacja chirurgiczna, niosąca niemałe ryzyko powikłań zarówno miejscowych (gojenie rany operacyjnej), jak i ogólnych (m. in. utrata krwi). Pacjenci, w szczególności obciążeni chorobami przewlekłymi, muszą zostać odpowiednio przygotowani przed operacją.

Zabieg, w dużym skrócie, polega na usunięciu chorej chrząstki stawowej i przylegającej bezpośrednio do niej warstwy kości udowej i piszczelowej, a także części tkanek miękkich kolana, i zastąpieniu ich elementami metalowymi, wykonanymi najczęściej z tytanu. Implanty zazwyczaj mocuje się na cemencie chirurgicznym. Pomiędzy elementami metalowymi znajduje się “plastikowa” wkładka umożliwiająca płynną pracę stawu.

Najczęstszą procedurą jest całkowita endoprotezoplastyka, czyli wymiana obu przedziałów (przyśrodkowego i bocznego) kolana, jednak w niektórych przypadkach stosuje się endoprotezę połowiczą, wymieniając tylko jeden, bardziej zniszczony przedział. Aby efekt kliniczny endoprotezoplastyki był optymalny, bardzo ważne jest przygotowanie przedoperacyjne oraz pooperacyjna rehabilitacja.

Po standardowej, niepowikłanej operacji endoprotezoplastyki stawu kolanowego, najważniejszym aspektem w pierwszych dniach po zabiegu jest ruch. Wczesne usprawnianie ruchowe - m.in nauka chodzenia o kulach, wdrażane jest już w warunkach szpitalnych, jednak wypis następuje w 5-7 dobie po zabiegu i dalsza rehabilitacja najczęściej odbywa się ambulatoryjnie, poza szpitalem. Pacjenci JOPA Clinic mają możliwość przygotować się do zabiegu pod okiem fizjoterapeuty korzystając np. z Pakietu Endoproteza.

W pierwszej fazie rehabilitacji bardzo często wykorzystuje się urządzenia pracujące w oparciu o ciągły ruch bierny ( szyny CPM), dzięki którym uzyskuje się poprawę zgięcia stawu kolanowego, bez jego obciążania. W kolejnych etapach warto korzystać z sesji z rehabilitantami, którzy uczą sprawnego poruszania się, pilnują jakości wykonywanych ćwiczeń, mobilizują do wysiłku. Dzięki wcześnie wdrożonej, profesjonalnej rehabilitacji, pacjenci są w stanie odstawić kule łokciowe już 6-8 tygodni po zabiegu.

Podsumowując, niezwykle istotnym aspektem w wyleczeniu choroby zwyrodnieniowej, i co ważne, zależnym od samego pacjenta jest pooperacyjna rehabilitacja. Dlatego warto jeszcze przed operacją zarezerwować sobie czas i odpowiednie miejsce w celu osiągnięcia najlepszego efektu czynnościowego.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.