gorsetJednym z istotnych elementów leczenia skoliozy idiopatycznej jest gorsetowanie. Decyzję o podjęciu tego typu terapii podejmuje lekarz prowadzący. Zależy ona od stanu Pacjenta i przeprowadzonego wywiadu. Dotyczy Pacjentów ze skoliozą z kątem Cobba pomiędzy 20-40 stopni, zdarza  się jednak również u Pcjentów z wyższymi wartościami skrzywienia.

W Polsce stosuje się najczęściej gorsety typu  CHENEAU. 

Obecnie możemy się spotkać z dwiema metodami wykonania gorsetu - metodą tradycyjną oraz metodą CAD – CAM.

Nadal jednak najczęściej spotykana jest metoda tradycyjna. Polega ona na pobraniu miary z Pacjenta, a następnie na jej podstawie wykonaniu negatywu. Kolejnym etapem jest wykonanie pozytywu, który jest ręcznie modelowany przez ortotyka. Następnie na jego podstawie tworzona jest skorupa polipropylenowa , czyli gorset który wymaga przymiarki przez Pacjenta oraz ewentualnej poprawy.

Gorset ortopedyczny jest bardzo indywidualnym narzędziem korygującym i w dużej mierze zależy od wiedzy i umiejętności osoby wykonującej, dlatego też tak różnią się między sobą.

Jakie płyną korzyści z włączenia leczenia gorsetowego?

  • Zapobieganie dalszej progresji skrzywienia
  • Stabilizacja skoliozy
  • Poprawa kliniczna w obrazie pacjenta
  • Poprawa radiologiczna

Leczenie gorsetowe jest trudne zarówno dla młodych pacjentów, jak i ich rodziców. Wsparcie powinien zapewnić cały zespół zaangażowany w proces leczenia – lekarz, fizjoterapeuta, ortotyk (odpowiedzialny za stworzenie gorsetu). Umiejętności odpowiedniego doboru i wykonania gorsetu mają wpływ na przebieg oraz wynik leczenia, dlatego niezwykle ważne jest by była to osoba obdarzona zaufaniem pozostałych członków „zespołu terapeutycznego”. Odpowiednia współpraca całego teamu ma pozytywne odzwierciedlenie w efektywności leczenia.

Pozytyw gorset przed obróbką gorset gotowy

Agata Saja – fizjoterapeutka JOPA Clinic angażując się w proces leczenia skolioz towarzyszyła swojej Pacjentce podczas wizyty u ortotyka - Mateusza Andrzejewskiego w pracowni Orthosis Team.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.