Jednym z istotnych elementów leczenia skoliozy idiopatycznej jest gorsetowanie. Decyzję o podjęciu tego typu terapii podejmuje lekarz prowadzący. Zależy ona od stanu Pacjenta i przeprowadzonego wywiadu. Dotyczy Pacjentów ze skoliozą z kątem Cobba pomiędzy 20-40 stopni, zdarza się jednak również u Pcjentów z wyższymi wartościami skrzywienia.
W Polsce stosuje się najczęściej gorsety typu CHENEAU.
Obecnie możemy się spotkać z dwiema metodami wykonania gorsetu - metodą tradycyjną oraz metodą CAD – CAM.
Nadal jednak najczęściej spotykana jest metoda tradycyjna. Polega ona na pobraniu miary z Pacjenta, a następnie na jej podstawie wykonaniu negatywu. Kolejnym etapem jest wykonanie pozytywu, który jest ręcznie modelowany przez ortotyka. Następnie na jego podstawie tworzona jest skorupa polipropylenowa , czyli gorset który wymaga przymiarki przez Pacjenta oraz ewentualnej poprawy.
Gorset ortopedyczny jest bardzo indywidualnym narzędziem korygującym i w dużej mierze zależy od wiedzy i umiejętności osoby wykonującej, dlatego też tak różnią się między sobą.
Jakie płyną korzyści z włączenia leczenia gorsetowego?
- Zapobieganie dalszej progresji skrzywienia
- Stabilizacja skoliozy
- Poprawa kliniczna w obrazie pacjenta
- Poprawa radiologiczna
Leczenie gorsetowe jest trudne zarówno dla młodych pacjentów, jak i ich rodziców. Wsparcie powinien zapewnić cały zespół zaangażowany w proces leczenia – lekarz, fizjoterapeuta, ortotyk (odpowiedzialny za stworzenie gorsetu). Umiejętności odpowiedniego doboru i wykonania gorsetu mają wpływ na przebieg oraz wynik leczenia, dlatego niezwykle ważne jest by była to osoba obdarzona zaufaniem pozostałych członków „zespołu terapeutycznego”. Odpowiednia współpraca całego teamu ma pozytywne odzwierciedlenie w efektywności leczenia.
Agata Saja – fizjoterapeutka JOPA Clinic angażując się w proces leczenia skolioz towarzyszyła swojej Pacjentce podczas wizyty u ortotyka - Mateusza Andrzejewskiego w pracowni Orthosis Team.