Terapia manualna w najbardziej ogólnej definicji to forma leczenia za pomocą rąk terapeuty.
Idąc za, np. definicją Międzynarodowej Federacji Ortopedycznych Terapeutów Manualnych (IFOMPT) jest to; „wyspecjalizowany obszar fizjoterapii poświęcony postępowaniu w chorobach nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, oparty na wnioskowaniu klinicznym i stosowaniu wysoce swoistych metod leczenia, w tym technik manualnych i ćwiczeń leczniczych”.
Stosuje się tu m.in. różne chwyty, mobilizacje i manipulacje stawowe czy techniki energizacji mięśniowej. Mają one przywrócić czynnościowe zaburzenia układu lokomotorycznego. W trakcie leczenia terapeuci coraz częściej sięgają również po techniki narzędziowe.
Michał Paśniewski – fizjoterapeuta JOPA Clinic we własnej praktyce wykorzystuje m.in.:
- KAT-y – specjalnie zaprojektowane narzędzie z płaskownika, które z jednej strony ma tzw część tnącą, z drugiej zaś ząbki, które nazywa się grzebieniem
- PIN-y – mają kształt gwoździa, z jednej strony są ostro zakończone, z drugiej są spłaszczone
- Bańki chińskie sylikonowe oraz próżniowe – można je używać stabilnie, bądź labilnie
Narzędzia te stosuje się na przykład dla:
- uzyskania przekrwienia skóry
- stymulacji układu nerwowego
- rozluźnienia napięć powięziowo-mięśniowych
- zmniejszania napięć trzewnych
- stymulacji procesów regeneracyjnych
Użycie technik narzędziowych otwiera nowe drogi w pracy z ciałem pacjenta. Dzięki zastosowaniu różnych technik, możemy wpływać na układy regulujące pracę naszego ciała, na drodze bezpośredniej czy też odruchowej. Wszystko to dostosowuje się do danego pacjenta i problemu z jakim się boryka.