miesiaczka bolMiesiączka to naturalny proces w organizmie kobiety. Podczas niej dochodzi do złuszczenia się endometrium, czyli błony śluzowej macicy, które objawia się comiesięcznym krwawieniem. Endometrium w każdym miesiącu przygotowuje się do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej, staje się nabrzmiałe, dobrze ukrwione i bogate w substancje odżywcze.

W momencie, gdy nie dochodzi do zapłodnienia, warstwa powierzchniowa endometrium złuszcza się i zostaje wydalona na zewnątrz z krwią. Cykl menstruacyjny trwa od 21 do 35 dni, a prawidłowa miesiączka od 3 do 5 dni.

Wielu kobietom kojarzy się ona niestety z silnymi dolegliwościami bólowymi, które dotyczą przede wszystkim podbrzusza, ale również pleców, bioder i głowy. Mogą im towarzyszyć nudności i  wymioty.

Intensywne bóle, które pojawiają się przed miesiączką lub w trakcie, często są na tyle duże, że uniemożliwiają kobiecie codzienne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że bóle menstruacyjne nie są normą. Niestety, w gabinetach ginekologicznych często słychać opinię, że „musi boleć” i, że „taka Pani uroda”. Pamiętajmy, że to nieprawda!

Powyższe objawy mogą być wywołane przez np.:

- endometrioze,
- mięśniaki,
- torbiele jajnika,
- zaburzenia hormonalne,
- zwiększone napięcie tkanek - mięśni dna miednicy, struktur w obrębie miednicy, mięśni pośladkowych, przywodzicieli uda, powłok brzucha.

Na zmniejszenie dolegliwości może wpłynąć niewątpliwie fizjoterapia uroginekologiczna. Podczas wizyty zostanie zebrany szczegółowy wywiad. Następnie podczas badania zostanie oceniony stan mięśni dna miednicy oraz pozostałych struktur mogących wywołać dolegliwości. Terapeuta odpowiednio dobranymi technikami będzie wpływał na zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśni, zaleci też ćwiczenia rozluźniające i rozciągające, co może przyczynić się nawet do całkowitego zniesienia bólu.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.