krecz1            Kręcz szyi to wrodzona lub nabyta nieprawidłowość objawiająca się wymuszonym ustawieniem głowy i szyi maluszka. Dziecko zdecydowanie preferuje jedną stronę, w którą patrzy, a zwrot głowy w danym kierunku występuje w towarzystwie pochylenia jej w stronę przeciwną. Bark po stronie pochylenia główki jest nieznacznie uniesiony. Zaburzeniu ulega równowaga w napięciu mięśni szyi, dziecko ma ograniczone możliwości obrotu główki w przeciwnym kierunku do skrócenia oraz brakuje mu dobrej kontroli linii środkowej ciała.

Może się zdarzyć, że występuje z takimi schorzeniami jak dysplazja stawu biodrowego i spłaszczenie główki maluszka.

            Całemu temu zamieszaniu winny jest mięsień o nazwie MOS (mostkowo – obojczykowo – sutkowy). Jest to silny mięsień należący do mięśni powierzchownych szyi. Jednostronny jego skurcz powoduje charakterystyczne ustawienie główki, obraca się w kierunku przeciwnym do skrócenia, a pochyla się w stronę, po której jest skrócenie mięśnia.

krecz2Najczęściej rozpoznaje się go w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka. Wyróżniamy:

  • postać łagodną (główka układa się w charakterystyczny sposób, ale zakres ruchów głowy nie jest ograniczony; na mięśniu nie występują żadne zgrubienia);
  • postać mięśniową (dziecko układa główkę w charakterystyczny sposób, a swobodny zwrot główki w przeciwnym kierunku jest ograniczony);
  • postać ciężką (na mięśniu MOS występuje charakterystyczne zgrubienie, a zakres ruchu głowy jest ograniczony).

Sposób postępowania rehabilitacyjnego zależy od tego, z jaką postacią kręczu mamy do czynienia.

            Należy pamiętać, że brak swobodnego obracania główki u dziecka  w jedną i w drugą stronę nie jest fizjologią na żadnym etapie rozwoju. Zawsze wymaga interwencji, ponieważ jej brak może zaburzyć prawidłowy rozwój maluszka. Jeżeli więc zauważycie u swojego dziecka wyżej opisane zjawisko, poszukajcie pomocy u specjalisty, który wskaże prawidłowy sposób postępowania. Trafnie wdrożona fizjoterapia będzie kluczem do sukcesu.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.