laryngologMoje dziecko nie słyszy, a może po prostu nie słucha? To pytanie często zadają sobie rodzice przedszkolaków i dzieci w okresie wczesnoszkolnym. Przyczyną takich sytuacji mogą być kłopoty zdrowotne o podłożu laryngologicznym.

Niedosłuch

Częste i przedłużające się katary są najczęstszymi dolegliwościami małych dzieci. Towarzyszący przerost migdałka gardłowego przyczynia się między innymi do zaburzenia wentylacji ucha środkowego, a to powoduje skłonność do zalegania płynu w obrębie ucha środkowego. Płyn w jamie bębenkowej utrudnia ruch kosteczek słuchowych i błony bębenkowej wywołanych dźwiękiem. Taki płyn nazywamy wysiękiem, a stan chorobowy określamy jako przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Skutkiem tego może być przejściowy lub przedłużający się niedosłuch.

Skąd się to bierze ?

Czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu są między innymi wcześniactwo, sztuczne karmienie (szczególnie w pozycji leżącej), skupiska dziecięce czy ekspozycja na dym tytoniowy. Statystyki podają, że okresowo niedosłuch dotyczy 50% populacji dzieci do 6 roku życia. Niedosłuch u dziecka najczęściej zauważają rodzice, przedszkolanki czy logopedzi. Choroba może przebiegać bezobjawowo lub wskutek nawracających ostrych zapaleń ucha środkowego. Dziecko, które nie słyszy, głośniej mówi, częściej dopytuje się, domaga się wzmocnienia głośności telewizora, czasem nawet jest krzykliwe, co może być odbierane jako niegrzeczne zachowanie. Jaka jest wówczas reakcja dorosłych? Uciszanie, może nawet karcenie, a dziecko po prostu ma problem ze słyszeniem. Starsze dzieci mówią wprost, że nie słyszą na jedno czy oba uszy, że odczuwają przelewanie w uszach czy szum. Warto na to zwrócić szczególną uwagę.

Co robić ?

Jeśli mamy podejrzenie niedosłuchu u dziecka, warto skorzystać z porady laryngologa, który oceni wygląd błony bębenkowej. Dysponujemy badaniami obiektywnymi, krótkimi, nieinwazyjnymi, które pozwalają na potwierdzenie rozpoznania. Leczenie jest dwuetapowe - zachowawcze, polega na stosowaniu leków donosowych i stosowaniu baloników do udrażniania trąbek słuchowych.  W razie braku poprawy podejmuje się decyzję o leczeniu operacyjnym czyli założeniu drenów wentylacyjnych i usunięciu migdałka gardłowego, oczywiście o ile są objawy jego przerostu. Po takim zabiegu wszystko powinno wrócić do normy.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.