postanowieniaNowy Rok, Nowa Ja! Kto z nas nie słyszał chociaż raz w tym roku tego niechlubnego powiedzenia. Wraz ze zmianą roku kalendarzowego deklarujemy chęć podjęcia się nowych wyzwań. W dużej mierze dotyczą one zmiany stylu życia. I tak już od 1 stycznia (no może drugiego) szturmujemy sklepy ze zdrową żywnością oraz wykupujemy karnety na siłownię. Przecież lato już za rogiem, a ciało ciągle nie wyjściowe.

Jak długo trwamy w tych postanowieniach??? Czasem wstyd się przyznać….

Jeśli właśnie podjąłeś/podjęłaś decyzję o zmianie stylu życia nie trać nadziei, bo to jest właśnie TWÓJ czas! Co Ty na to, żeby zacząć od 3 prostych kroków:

KROK 1.  Spisz na kartce swój REALNY cel.

Może chcesz zrzucić kilka kilogramów? Poprawić wyniki krwi ? Zbudować sylwetkę? Motywacja jest konieczna, aby zacząć robić cokolwiek. Wyobraź sobie swój cel, dumę, którą będziesz czuł/-a, gdy uda Ci się go osiągnąć.

Proponuję:

  • Pozytywnie sformułować swój cel. Mów o tym, czego pragniesz, a unikaj mówienia o tym, czego nie chcesz, np. zamiast „Nie chcę ważyć tak dużo”, powiedz „Chcę ważyć 60 kg.”
  • Tylko konkrety. Sformułuj cel w taki sposób, abyś mógł/ mogła mierzyć stopień jego realizacji, np. „Chcę schudnąć 10 kg” zamiast ogólnego „Chcę schudnąć”
  • Postaw sobie deadline. Uwzględnij czas potrzebny na jego osiągnięcie, określ też termin końcowy, np. „Chcę schudnąć 10 kg do czerwca 2020 roku.”

KROK 2. Stwórz dokładny plan działania.

Bardzo często osiągnięcie tego, o czym marzymy, wydaje się być czymś tak odległym, abstrakcyjnym i przerażającym. Proponuję rozłożyć sobie plan na „małe kroczki”. Np. w tym miesiącu wyeliminuję słodycze i alkohol. W każdym tygodniu zrobić 3 treningi. Nie porywaj się z motyką na słońce, czyli od dzisiaj trenuję codziennie, nie jem: słodyczy, słonych przekąsek, fast-foodów, pieczywa, nie piję napojów gazowanych i alkoholu, bo to się nie udaje. Organizm się bardzo szybko zbuntuje. Daj sobie czas i pamiętaj, że to ma być zmiana na zawsze, a nie chwilowe zrzucenie wagi, a potem powrót do „starego” stylu życia.

KROK 3. Dobierz odpowiednie metody.

Kieruj się rozsądkiem i zawsze miej na uwadze własne dobro i zdrowie. Zrezygnuj z drastycznych sposobów, diet cud, specyfików nieznanego pochodzenia, obiecujących ogromny ubytek masy ciała w miesiąc. Lepiej jednak działać wolniej i uzyskać trwały efekt, niż ekspresowo osiągnąć spektakularny, ale jednocześnie chwilowy sukces, który przypłacisz własnym zdrowiem. Nie warto iść na skróty. I pamiętaj do sukcesu nie ma windy, trzeba iść schodami.

Realizacja noworocznych postanowień, w tym zmiany nawyków żywieniowych czy redukcji masy ciała, jest sporym wyzwaniem. Niektórzy są w stanie poradzić sobie samodzielnie, inni czują się zagubieni i zdezorientowani w gąszczu wątpliwych informacji na temat cudownych diet i racjonalnego żywienia. Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, nie czyń sobie wyrzutów. Nie bój się poprosić o pomoc specjalisty.

I przede wszystkim nie poddawaj się – sukces naprawdę leży w zasięgu Twoich możliwości.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.