rwa1Silne dolegliwości bólowe okolicy kręgosłupa dotykają bardzo wielu z nas. Któż nie słyszał w swoim najbliższym otoczeniu : "Bolą mnie plecy, to na pewno rwa kulszowa..."

Większość chorych z rozpoznaną przepukliną jądra miażdżystego jest leczona zachowawczo. Wykorzystuje się tu wiele metod fizjoterapeutycznych (np. terapię manualną czy indywidualnie dobrane ćwiczenia). Kiedy jednak dolegliwości są bardzo uciążliwe i nie reagują na leczenie zachowawcze, gdy fizjoterapia nie przynosi pożądanych efektów lub gdy pojawiają się niebezpieczne objawy neurologiczne tj. znaczne osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia, zaburzenia oddawania moczu konieczna jest interwencja chirurgiczna. Najczęściej wykonuje się discektomię, czyli usunięcie fragmentu dysku uciskającego na struktury nerwowe. W cięższych przypadkach konieczne jest operacyjne ustabilizowane kręgosłupa. Po zabiegu discektomii powrót do normalnego funkcjonowania jest stosunkowo szybki.

Niezbędna jest jednak właściwie dobrana rehabilitacja, która wspomaga układ nerwowy, przywraca siłę mięśniową i ogranicza bolesność. Niezwykle ważne jest przywrócenie prawidłowej ruchomości kręgosłupa. Pacjentom po zabiegu często towarzyszy lęk przed bólem, dlatego też unikają oni ruchu, co prowadzi do usztywnienia w stawach międzykręgowych oraz w obrębie tkanek miękkich. Sztywność w odcinku lędźwiowym może być też wywołana częstymi stanami zapalnymi przed zabiegiem oraz blizną pooperacyjną.

Aby przywrócić prawidłowe funkcje tkanek konieczna jest mobilizacja blizny oraz wprowadzenie indywidualnie dobranej terapii. Fizjoterapeuta pracuje z pacjentem nad odpowiednim zakresem ruchomości całego kręgosłupa oraz stawów biodrowych. Stosuje się też techniki rozluźniające tkanki miękkie  (terapia mięśniowo-powięziowa). Proste ćwiczenia wzmacniające wprowadza się już w pierwszych dniach po zabiegu. Są to ćwiczenia stabilizacji głębokiej kręgosłupa oraz ćwiczenia izometryczne. Z czasem zwiększa się trudność ćwiczeń  (wprowadza się np. ćwiczenia na nierównym podłożu).

Wizyta fizjoterapeutyczna dla pacjenta po zabiegu operacyjnym kręgosłupa jest niezbędna. Oprócz prowadzonej odpowiednio dobranej terapii pacjent  nauczy się prawidłowych  wzorców ruchu co będzie zabezpieczeniem kręgosłupa na przyszłość, zostanie wyedukowany w zakresie ergonomii, dowie się kiedy i  jakie formy  aktywności należy wprowadzać w życie. 

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.