Statystyki podają, że około 98% społeczeństwa rodzi się mając zdrowe stopy. W wieku dojrzałym prawidłowym ich ustawieniem może pochwalić się niestety tylko 40 % ludzi. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu i budowie stóp mogą prowadzić do zmian chorobowych w stawach kolanowych, biodrowych oraz w kręgosłupie.
Warto wiedzieć, że do około 8 roku życia kończyny dolne przechodzą szereg fizjologicznych deformacji, z których większość z nas samoczynnie wyrasta. Należy wówczas je obserwować i pozwolić procesom wzrostowym skorygować ułożenie kończyn dolnych.
Diagnostyką i leczeniem w obrębie stopy oraz stawu skokowo - goleniowego w naszej placówce zajmuje się Natalia Więckowska. Wnikliwie przeprowadzone badanie może przynieść rozwiązanie długotrwałych dolegliwości bólowych, lokalizujących się w wielu punktach naszego ciała. Znaczną część wad można skorygować za pomocą wkładek ortopedycznych. Ważne, abyśmy nie wybierali ich sami, a zdali się na specjalistyczną pomoc.
Oprócz doboru wkładek, ratunkiem na takie dolegliwości są niewątpliwie :
- Rolowanie - jeżeli nie masz w domu specjalistycznego sprzętu możesz wykorzystać np. szklaną butelkę albo wałek do ciasta. Przy bólach stóp i łydek najlepiej skupić się na rolowaniu rozcięgna podeszwowego, łydek i tylnej części ud.
- Ćwiczenia - często wady stóp związane są z osłabieniem mięśni odpowiadających za wysklepienie łuków. Aby pozbyć się bólu należy je po prostu wzmocnić. Przykłady takich ćwiczeń to:
- zwijanie taśmy palcami,
- podnoszenie różnych przedmiotów stopą np. poduszka, ołówek, miękka piłka,
- chodzenie na palcach, piętach, zewnętrznych krawędziach stóp,
- rozciąganie mięśni łydki i uda.
- Odpowiednie obuwie - wybierz te z miękką, amortyzującą podeszwą.