stopy wkladki4Statystyki podają, że około 98% społeczeństwa rodzi się mając zdrowe stopy.  W wieku dojrzałym prawidłowym ich ustawieniem może pochwalić się niestety tylko 40 % ludzi. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu i budowie stóp mogą prowadzić do zmian chorobowych w stawach kolanowych, biodrowych oraz w kręgosłupie. 

Warto wiedzieć,  że do około 8 roku życia kończyny dolne przechodzą szereg fizjologicznych deformacji, z  których większość z nas samoczynnie wyrasta. Należy wówczas  je obserwować i pozwolić procesom wzrostowym skorygować ułożenie kończyn dolnych. 

Diagnostyką i leczeniem w obrębie stopy oraz stawu skokowo - goleniowego w naszej placówce zajmuje się Natalia Więckowska. Wnikliwie przeprowadzone badanie może przynieść rozwiązanie długotrwałych dolegliwości bólowych,  lokalizujących się w wielu punktach naszego ciała.  Znaczną część wad można skorygować za pomocą wkładek ortopedycznych. Ważne,  abyśmy nie wybierali ich sami, a zdali się na specjalistyczną pomoc.

Oprócz doboru wkładek, ratunkiem na takie dolegliwości są niewątpliwie :

 • Rolowanie - jeżeli nie masz w domu specjalistycznego sprzętu możesz wykorzystać np. szklaną butelkę albo wałek do ciasta. Przy bólach stóp i łydek najlepiej skupić się na rolowaniu rozcięgna podeszwowego, łydek i tylnej części ud.
 • Ćwiczenia - często wady stóp związane są z osłabieniem mięśni odpowiadających za wysklepienie łuków. Aby pozbyć się bólu należy je po prostu wzmocnić. Przykłady takich ćwiczeń to:
  • zwijanie taśmy palcami,
  • podnoszenie różnych przedmiotów stopą np. poduszka, ołówek, miękka piłka,
  • chodzenie na palcach, piętach, zewnętrznych krawędziach stóp,
  • rozciąganie mięśni łydki i uda.
  • Odpowiednie obuwie - wybierz te z miękką,  amortyzującą podeszwą.
Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.