W ostatnim czasie bardzo popularne stało się rolowanie. Usłyszeć o nim możemy wśród osób aktywnych fizycznie oraz w gabinetach fizjoterapeutycznych. Czym jest ? Dla kogo jest przeznaczone? W jakich sytuacjach znajdzie zastosowanie? Specjaliści JOPA Clinic wyjaśniają:
Warto wiedzieć, że kiedy powtarzamy cyklicznie te same ruchy dochodzi do naprężenia i sklejenia powięzi. Powoduje to zmniejszenie elastyczności mięśni oraz sprawia, że utrudniony zostaje przepływ krwi. Brak odpowiedniego dopływu tlenu i substancji odżywczych oraz zaleganie szkodliwych produktów przemiany materii powoduje powstawanie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. I wtedy z pomocą przychodzi właśnie rolowanie, czyli rodzaj automasażu, który jesteśmy w stanie wykonać sami w domu. Automasaż wykonany rollerem:
- uwalnia punkty spustowe,
- rozkleja powięź
- oraz zwiększa ukrwienie danej część ciała, co przyspiesza proces regeneracji po ciężkim treningu.
Rolujemy się zarówno przed jak i po treningu. Powinno to trwać około 15 - 30 minut, skupiając się na obszarach ciała, w których występują największe dolegliwości. Samo rolowanie powinno być utrzymane w odczuciu dyskomfortu, z unikaniem ciągłego bólu.
Rolowanie przeznaczone jest nie tylko dla sportowców. Wykorzystywane jest także jako element terapii u pacjentów. Świetnie działa też jako sposób radzenia sobie ze stresem, a także element treningowego „cool down”, czyli wyciszenia organizmu po treningu. Istotne jest to, by stało się naszym codziennym nawykiem, podobnie jak inne czynności związane z higienicznym trybem życia. Szczególnie, że zdrowie i sprawność fizyczna powinna być dla każdego priorytetem.
Każdy, kto chce zacząć swoją przygodę z rollerem powinien udać się na wizytę do fizjoterapeuty, który przeprowadzi instruktaż prawidłowego rolowania oraz pomoże w wyborze odpowiedniego wałka. W JOPA Clinic podczas wizyty u fizjoterapeuty nie tylko dowiesz się jak prawidłowo wykonać automasaż, ale masz też możliwość zakupu najbardziej odpowiedniego rollera dla swoich potrzeb.