Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem dysfunkcji w obrębie miednicy. Jest przeznaczona zarówno dla kobiet jak i mężczyzn z zakresu:
- urologii
- ginekologii
- proktologii
- seksuologii.
Jak należy się przygotować?
Warto zabrać ze sobą wyniki badań (np. cytologię, USG, informacje o dotychczasowym leczeniu- np. wypisy ze szpitala). Podczas pierwszej wizyty terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad. Następnie ocenia postawę ciała (zwraca uwagę na ustawienie miednicy), pracę mięśni brzucha, przepony oraz tor oddychania. Skupia się również na dolegliwościach bólowych w obrębie miednicy, pleców i brzucha.
Badanie dna miednicy wykonywane jest od wewnątrz (per vaginum i per rectum). Zarówno wywiad jak i badanie pomaga w postawieniu trafnej diagnozy i zastosowaniu skutecznej terapii.
Na wizytę należy założyć wygodne ubranie. W przypadku badania wewnętrznego pacjent otrzymuje jednorazową spódniczkę ginekologiczną. Przeciwwskazaniem jest infekcja ogólna, pęcherza czy dróg rodnych, oraz bardzo obfita i bolesna miesiączka.
Jak wygląda terapia?
Fizjoterapeuta dobiera metody usprawniania indywidualnie do potrzeb pacjenta, z poszanowaniem jego intymności i godności. Celem jest zniwelowanie bólu, przywrócenie prawidłowej pracy mięśni. Wdrożone są odpowiednie ćwiczenia. W niektórych przypadkach konieczne jest użycie elektrostymulatora, który wypożyczany jest pacjentom do stosowania w warunkach domowych.
Podczas jednej sesji terapeutycznej nie jest możliwe opracowanie wszystkich struktur. Zazwyczaj wymagana jest seria zabiegów. Skuteczność terapii warunkuje systematyczność oraz zaangażowanie pacjenta w procesie leczenia.
Główne wskazania do tego typu terapii to między innymi:
- problemy z mikcją, nawracające infekcje;
- osłabienie zwieraczy pęcherza i odbytu, zaparcia;
- dolegliwości bólowe narządów płciowych, brak satysfakcji seksualnej;
- przygotowanie do porodu, pomoc w powrocie do aktywności po porodzie, terapia blizny, rozejście mięśni prostych brzucha, bolesne miesiączki, obniżenie narządu rodnego, endometrioza.