dzien logopedyLogopedzi i neurologopedzi odgrywają bardzo ważną rolę w intensywnej terapii i medycynie ratunkowej.

Ich wiedza i umiejętności są niezbędne w diagnozowaniu oraz leczeniu zaburzeń komunikacyjnych, a także w terapii oddychania i połykania. Zapewniają pacjentom odpowiednią opiekę oraz udzielają wsparcia w chorobie, pomagają w powrocie do normalnego funkcjonowania.

Głównym zadaniem tych specjalistów jest diagnozowanie, terapia i zapobieganie zaburzeniom mowy, języka i głosu, a także ocena i usprawnianie umiejętności oddychania, gryzienia, żucia i połykania pokarmów u pacjentów, którzy zostali przyjęci na oddział intensywnej terapii.

W przypadku pacjentów z trudnościami w połykaniu, neurologopedzi i logopedzi współpracują z zespołem lekarzy, pielęgniarek i terapeutów, aby zapewnić pacjentowi właściwą opiekę i minimalizować ryzyko aspiracji.

Neurologopedzi pracują z pacjentami, którzy przeszli choroby naczyniowe mózgu-udary, są po urazach mózgowo-czaszkowych będących najczęściej skutkiem wypadków komunikacyjnych oraz wypadków przy pracy; opiekują się pacjentami po usunięciu guzów w obrębie głowy i szyi oraz pracują z osobami z  chorobami  zwyrodnieniowymi np. demencja czy otępienie.  

Poddają też ocenie zdolności językowe, określają prognozy oraz opracowują indywidualny programu terapii dostosowany do możliwości pacjenta.

W medycynie ratunkowej logopedzi również odgrywają ważną rolę. Podczas pierwszej pomocy oceniają zaburzenia mowy i połykania  oraz zapewniają odpowiednią opiekę medyczną. Pomagają pacjentom z urazami szyi i twarzy w przetrwaniu okresu rekonwalescencji, wspierają terapię zaburzeń mowy i połykania.

Szybko podjętą terapią, bazującą na wiedzy, kompetencjach i umiejętnościach specjaliści poprawiają jakość życia pacjentów i przywracają umiejętności podnoszące jakość życia na wyższy poziom.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.