piramidaPiramida żywienia to obrazkowy opis produktów żywnościowych z podziałem na ich przynależność do danej grupy, które są niezbędne w naszej codziennej diecie. Z każdym kolejnym piętrem zmniejsza się ilość oraz częstość spożywanych produktów z danej grupy.

Warto wiedzieć, ze piramida co jakiś czas ulega modyfikacji. Aktualnie nie przypomina już tej, o której uczyliśmy się w szkole podstawowej.

Obecnie podstawę piramidy tworzy wysiłek fizyczny, bez niego nie jest możliwy zdrowy tryb życia. Następne piętro piramidy przypomina o wypijaniu co najmniej 8 szklanek wody w ciągu dnia. Kolejnym piętrem piramidy są owoce i warzywa, autorzy zaznaczyli, że jedną z codziennych porcji warzyw lub owoców może stanowić sok.

Dopiero czwartą pozycję zajmują produkty zbożowe (pieczywo, kasze, makarony – z przewagą produktów z pełnego przemiału).

Kolejnym etapem żywienia są produkty nabiałowe. Na grafikach widnieją głównie mleko, jogurty naturalne, produkty fermentowane (kefir, maślanka), a także twarogi i ser żółty.

Przedostatnie piętro piramidy tworzą produkty bogatobiałkowe, wśród nich królują drób, ryby i rośliny strączkowe.

Szczyt piramidy tworzą tłuszcze, w postaci oleju i orzechów.

Warto zwrócić też uwagę na zupełną nowość - boczną ścianę piramidy. Ujęte zostały tam używki, takie jak kawa i herbata, które są zalecane oraz alkohol, który jest przeciwwskazany. Dodatkowo stworzono rekomendację, aby sól zamienić na przyprawy ziołowe, a także ograniczyć jej spożycie w diecie.

Co więcej? Wskazana jest także dodatkowa suplementacja witaminą D3- 2000 IU.

Należy pamiętać, że piramida zdrowego żywienia obejmuje wytyczne żywieniowe dla osób zupełnie zdrowych. W czasie choroby, w okresie okołooperacyjnym należy stosować dietą indywidualnie dobraną do swoich potrzeb.

 

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.