Wysoki poziom siły mięśniowej jest ważny u sportowców uprawiających każdą dyscyplinę. Jednak gdy chodzi o osoby, które nie mają nic wspólnego ze sportem poziom siły i sprawności zależny jest od trybu życia. Gdy siła mięśni spada często pojawia się niestabilność, która prowadzi do urazu bądź  dolegliwości bólowych. Aby uniknąć problemów, najlepiej wprowadzić w swoje  życie ćwiczenia z elementami treningu siłowego.

W przekonaniu większości ludzi trening siłowy to podnoszenie dużych ciężarów lub praca na maszynach kojarzona z siłowni. Natomiast z definicji to rodzaj ćwiczeń, w których pod wpływem działającego oporu  zwiększamy siłę, wytrzymałość i masę mięśni. Oporem tutaj może ciężar własnego ciała, guma czy też piłka lekarska, co bardzo często wykorzystywane jest podczas wzmacniania osłabionych mięśni w prowadzeniu ćwiczeń usprawniających.   

Sama definicja słowa “trening” jak najbardziej pasuje do założeń ćwiczeń prowadzonych na Sali treningowo-rehabilitacyjnej w JOPA Clinic. Według encyklopedii PWN jest to systematyczne ćwiczenie w celu uzyskania maksymalnej sprawności, pod okiem trenera. Dodatkowo gdy po operacjach lub ciężkich urazach podczas rehabilitacji zaczynamy mówić o elementach treningu siłowego, bardzo często spotyka się to z obawą czy to na pewno odpowiedni moment. 

Najlepszym sposobem, aby po kontuzji czy operacji wrócić do pełnej sprawności to w odpowiednim momencie dołączyć do protokołu rehabilitacyjnego ćwiczenia wpływające bezpośrednio na kształtowanie siły. Wzrost tej najważniejszej cechy motorycznej powoduje zwiększenie stabilizacji w uszkodzonym stawie, propriocepcji czy też poprawę wzorców ruchowych. Dodatkowo pozytywnie wpływa to na inne cechy motoryczne i powoduje, że pacjent po zakończonej rehabilitacji czuje się często lepiej niż przed kontuzją. Niesie to też pozytywne zmiany w wyglądzie sylwetki i samopoczuciu pacjenta. 

trening silowy1
trening silowy2
trening silowy4

Warto pamiętać, że  bez względu na wiek i nie tylko po kontuzji powinno się wprowadzić do swojego życia ćwiczenia zwiększające siłę mięśni. Wraz z upływem lat nasze mięśnie są coraz słabsze, dlatego trzeba skupiać się na ich wzmacnianiu.   Istotne jest, żeby nie dobierać samodzielnie ćwiczeń, ponieważ może to spowodować pogorszenie odczuwanych dolegliwości. Najlepiej udać się na konsultacje z fizjoterapeutą lub trenerem, który przeprowadzi dokładny wywiad wraz z odpowiednimi testami ruchowymi. Na podstawie, których dostosuje indywidualne ćwiczenia na konkretne partie mięśniowe z odpowiednim oporem. Tylko tak dobrany program ćwiczeń jest bezpieczny dla osoby, która chce pracować nad siłą mięśniową.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.