Za oknem piękna, słoneczna pogoda. Wysoka temperatura powietrza sprawia, że zmieniamy obuwie na sandały, klapki czy baleriny. Wydaje się, że to najlepsze, co możemy zrobić dla naszych stóp. Niestety, najczęściej nie zapewniamy im wtedy odpowiedniej amortyzacji i stabilizacji, skutkiem czego może być pojawienie się bolesności pięty.
Dolegliwości w tej okolicy stopy kojarzymy głównie z ostrogą piętową. Bardzo często okazuje się jednak, że powód jest całkiem inny.
Jak go znaleźć?
Niezwykle istotne jest precyzyjne badanie bolesnego obszaru ciała. Niekiedy konieczne jest poszerzenie diagnostyki o badanie obrazowe tj. USG czy MRI.
Co może wywoływać te uciążliwe dolegliwości?
Powodów może być wiele np. stan zapalny ścięgna Achillesa, konflikt po przebytej jałowej martwicy guza piętowego czy entezopatia rozcięgna podeszwowego. Zdarza się, że ból nasilają problemy ze strony kręgosłupa (najczęściej odcinka lędźwiowego) czy kończyny dolnej (np. zwiększone napięcie mięśni łydek prowadzi do mechanicznego przeciążenia i stanów zapalnych ścięgna Achillesa czy rozcięgna podeszwowego).
Bardzo ważną rolę w procesie leczenia odgrywa fizjoterapia ukierunkowana lokalnie, jak i obejmująca całą kończynę i kręgosłup lędźwiowy. Często po badaniu okazuje się, że należy pracować nad korekcją postawy. Istotne jest dostosowanie odpowiedniego obuwia, unikanie aktywności nasilających dolegliwości. W walce z bólem pięt wykorzystywać można wiele metod fizjoterapeutycznych – od terapii manualnej, narzędziowej, igłoterapii po fizykoterapię i kinezyterapię.
Doskonałym uzupełnieniem może okazać się również dobór indywidualnie dopasowanych do stopy dynamicznych wkładek ortopedycznych.