Slide background

REJESTRACJA

tel. +48 56 30 67 500

tel. +48 600 200 090, +48 600 100 936

Dla Ciebie i Twojej rodziny

JOPA CLINIC
Slide background

SALA TRENINGOWO-REHABILITACYJNA

powrót do sprawności, poprawa kondycji

Slide background

REHABILITACJA ORTOPEDYCZNA

przeciążeniowe, pourazowe

Zwalczamy zespoły bólowe

Slide background

REHABILITACJA DZIECIĘCA

zajmujemy się rehabilitacją wcześniaków, noworodków oraz dzieci
od wieku niemowlęcego do wczesnoszkolnego

Slide background

ZABIEGI OPERACYJNE

w komfortowych warunkach

Profesjonalne leczenie

Slide background

TERAPIA TKANEK GŁĘBOKICH

rozciąganie i rozluźnianie tkanek

Poprawa funkcji mięśni, ukrwienia,

Dolegliwości bólowe zlokalizowane po stronie zewnętrznej stawu kolanowego mogą świadczyć o ZESPOLE BOCZNEGO PRZYPARCIA RZEPKI.

Rzepka to największa trzeszczka w ciele człowieka położona z przodu stawu kolanowego. Tylna część rzepki i kłykcie kości udowej tworzą staw rzepkowo-udowy. Podczas ruchów zgięcia i wyprostu rzepka porusza się po bloczku kości udowej, co warunkuje prawidłową mechanikę stawu kolanowego. Tor, po którym porusza się rzepka jest kontrolowany przez mięśnie (elementy dynamiczne ) oraz troczki, więzadła i kłykcie kości udowej (elementy statyczne). Boczne przyparcie rzepki oznacza nadmierne przesunięcie rzepki do kłykcia bocznego kości udowej. Powodem tego może być przeciążenie stawu rzepkowo - udowego a co za tym idzie dysbalansu mięśniowego. Osłabiona jest głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego uda (VMO), zbyt napięte zaś są struktury położone po bocznej stronie uda (np. pasmo biodrowo - piszczelowe). Na boczne ustawienie rzepki mogą też mieć wpływ uwarunkowania anatomiczne np. wrodzone wysokie ustawienie rzepki, zaburzenia posturalne tj. koślawość kolan czy stopa płasko - koślawa.

Statystycznie, najczęściej zespół ten dotyczy młodych kobiet, ponieważ często mamy tu do czynienia z wiotkością tkanek otaczających rzepkę, które powinny zabezpieczać przed jej nadmierną ruchomością.

rzepka resize
rzepka resize
rzepka resize

Podczas pełnego wyprostu kończyny dolnej w stawie kolanowym i rozluźnieniu mięśni, w warunkach prawidłowych możliwy jest bierny ruch rzepki w czterech kierunkach (bok, przyśrodek, góra i dół). Ruch w kierunku przyśrodkowym powinien wynosić 25 % długości rzepki.

Przy konflikcie rzepkowo - udowym dolegliwości bólowe i sztywność odczuwane są pod, nad lub w okolicy rzepki. Pojawiają się one podczas długiego siedzenia, kucania, klęku, biegu czy chodzenia po schodach. Pacjentowi często trudno jest wskazać konkretne miejsce występowania bólu. W miarę upływu czasu przyparcie boczne rzepki może doprowadzić do uszkodzeń chrząstki stawu rzepkowo - udowego (chondromalacja).

Ogromną rolę w leczeniu tego zespołu odgrywa rehabilitacja. Pierwszy etap leczenia fizjoterapeutycznego to ograniczenie aktywności fizycznej, opanowanie stanu zapalnego i ewentualnego obrzęku. Można tu zastosować krioterapię oraz kinesiotaping (przeciwobrzękowo). Następnie zwiększa się elastyczność napiętych struktur (strona boczna) i wzmacnia się  te osłabione (głównie VMO). Fizjoterapeuta przedstawia  zestaw ćwiczeń wzmacniających, uczy prawidłowych technik strechingu oraz rolowania. Często też stosuje kinesiotaping centrujący rzepkę. Oprócz tego ważna jest też praca nad odbudową prawidłowych wzorców ruchowych oraz zniesieniem zaburzeń biomechanicznych. Wykorzystuje się tu techniki terapii manualnej, masażu głębokiego i treningu stabilizacyjnego. Leczenie wspomóc można również zabiegami fizykalnymi tj. ultradźwięki, magnetoterapia, fala uderzeniowa czy elektrostymulacja.

rzepka resize
rzepka resize
rzepka resize

foto

Kolka niemowlęca – dlaczego brzuszek boli?

Nieutulony płacz, duży niepokój maluszka, wzdęty brzuszek, trudności z wypróżnianiem, prężenie, wyginanie – brzmi znajomo? Tak często może objawiać się kolka niemowlęca.

Czym tak właściwie jest kolka, która potrafi spędzić sen niejednemu rodzicowi - wyjaśnia Dagna Balińska – fizjoterapeutka Jopa Clinic.

Czytaj więcej »»

 

foto

Natalia Wilczyńska – fizjoterapeutka, absolwentka AWF we Wrocławiu.

Wyznając przekonanie, że organizm człowieka stanowi jedność, do Pacjenta podchodzi holistycznie, oceniając wpływ problemu na organizm i szukając rozwiązania również poza strefą bólową.

Z zainteresowaniem i empatią skupia się na rozmowie z Pacjentem aby dokładnie poznać jego styl życia, co pozwala jej wdrożyć jak najlepsze metody działania..

Czytaj więcej »»

 

fotoSkręcenie stawu kolanowego to kontuzja występująca zazwyczaj u osób aktywnych. Dotyka zarówno zawodowców jak i tych uprawiających sport amatorsko. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa się w trakcie czynności wymagających dużego obciążenia kończyny dolnej w połączeniu z dynamicznymi ruchami zgięcia stawu kolanowego i rotacji podudzia.Uraz ten powstaje zwykle, na skutek zadziałania siły zewnętrznej na kolano np.w trakcie uderzenia ze strony innej osoby ale także w wyniku nagłych zatrzymań i zmiany kierunku biegu..

Czytaj więcej »»

 


 

Rehabilitacja ortopedyczna

Zajmujemy się rehabilitacją ortopedyczną w wielu różnych aspektach. Zespół terapeutów zajmie się rehabilitacją, wszelkiego rodzaju stanami przeciążeniowymi czy zwyrod- nieniowymi narządu ruchu czy rehabilitacją po urazach.

czytaj więcej
 

TRENING MENTALNY

Trening mentalny jest procesem wspierającym zawodnika w osiągnięciu maksymalnej efektywności podczas zawodów i treningów oraz w dążeniu do harmonii psychicznej. Koncen- tracja, panowanie nad emocjami, radzenie sobie ze stresem, wyznaczanie celów, relaksacja.

czytaj więcej
 

PODOsmart

Podążając w JOPA Clinic za innowacyjną technologią poszerzamy swoją ofertę o ANALIZĘ CHODU I BIEGU w warunkach naturalnych przy użyciu stacji PODOSmart.


czytaj więcej
 

ZABIEGI
OPERACYJNE

Jopa Clinic oferuje możliwość skorzystania z zabiegów operacyjnych przeprowadzanych w NZOZ Rodzina w Inowrocławiu. Dzięki temu zapewniamy naszym Pacjentom profesjonalne i komfortowe warunki leczenia operacyjnego.

czytaj więcej

Nasi partnerzy


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.