Slide background

REJESTRACJA

tel. +48 56 30 67 500

tel. +48 600 200 090, +48 600 100 936

Dla Ciebie i Twojej rodziny

JOPA CLINIC
Slide background

SALA TRENINGOWO-REHABILITACYJNA

powrót do sprawności, poprawa kondycji

Slide background

REHABILITACJA ORTOPEDYCZNA

przeciążeniowe, pourazowe

Zwalczamy zespoły bólowe

Slide background

ZABIEGI OPERACYJNE

w komfortowych warunkach

Profesjonalne leczenie

Slide background

TERAPIA TKANEK GŁĘBOKICH

rozciąganie i rozluźnianie tkanek

Poprawa funkcji mięśni, ukrwienia,

napiete miesnie1W jednej z wcześniejszych porad zostało wspomniane zjawisko kompensacji jako konsekwencji dysbalansu pomiędzy pracą naszych mięśni powierzchownych i głębokich. Postarajmy się zatem przybliżyć to zagadnienie.

Kompensacja to w najprostszych słowach zastępowanie funkcji uszkodzonego narządu przez inny. Jest ona podstawą umiejętności adaptacji (przystosowania) człowieka do warunków, w których przyszło mu żyć.

(Ciekawskich odsyłam do zapoznania się z czteroma prawami charakteryzującymi kompensacje sformułowanymi przez P. K. Anochina „https://pl.wikipedia.org/wiki/Kompensacja_(biologia)”)

Kompensacje pojawiają się w naszym życiu nieustannie, zupełnie niezależnie od naszej woli i w zdecydowanej większości zupełnie umykają naszej świadomości. Jak wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jedno z jego ramion ma dyskretnie większy obwód w odpowiedzi na prawo lub leworęczność lub jedno ucho słyszy lepiej od drugiego w efekcie przesiadywania od lat przy radiu ustawionym z tej samej strony?

Zdarzają się kompensacje pozytywne, a wręcz pożądane, np. gdy funkcje uszkodzonej przez udar części mózgu przejmuje sąsiadująca z nią część nieuszkodzona. Na ogół jednak kompensacje  są zjawiskiem niekorzystnym, powstającym raczej z konieczności niż z wyboru.

Jako fizjoterapeuci zajmujemy się głównie diagnostyką i terapią kompensacji występujących w narządzie ruchu, tj. mięśniach czy stawach. Niestety zadania nie ułatwia fakt, że często jedna potrafi generować drugą, a ta kolejne , przy czym najlepsze rezultaty przynosi terapia tych uchwytnie najbardziej pierwotnych, tak aby zwalczać samą przyczynę dolegliwości, a nie tylko jej następstwa.

Bardzo częstym przykładem kompensacji powierzchownego układu mięśniowego w odpowiedzi na niewydolność mięśni głębokich jest wzrost napięcia grzbietu spowodowany osłabieniem mięśni przykręgosłupowych. Obydwie grupy mięśni mają możliwość utrzymywania naszych pleców wyprostowanych, jednak tylko te głębokie powinny temu służyć. Niestety długotrwałe garbienie się  wymuszone na przykład pracą biurową osłabiają je, wymuszając zastępstwo ze strony warstwy powierzchownej, zupełnie do tego nie stworzonej. Tak więc po upływie pewnego czasu możemy się spodziewać przykrych konsekwencji w postaci bólu pleców.

napiete miesnie2
napiete miesnie3

W przytoczonym przykładzie praca nad rozluźnieniem grzbietu, mimo że pożądana, może okazać się niewystarczająca. W trakcie terapii należy skupić się nad odbudową mięśni stabilizujących naszą postawę.

foto

Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia zapalenia ścięgna Achillesa jest terapia TECAR. To nowoczesna metoda fizjoterapeutyczna działająca na zasadzie diatermii, czyli głębokiego ogrzewania tkanek za pomocą prądu wysokiej częstotliwości.

Ogromną zaletą jest możliwość wykonywania tej terapii również w ostrej fazie choroby. Podczas zabiegu elektrody urządzenia Tecar są przykładane do chorego obszaru, a terapeuta przesuwa je po skórze, dostosowując intensywność działania.

Czytaj więcej »»

 

foto

Dlaczego wkładki ortopedyczne są tak ważne?

Stopy to fundament całego ciała – to one codziennie dźwigają Twój ciężar. Zdrowe stopy wpływają na zapewnienie organizmowi mobilności i stabilności. Ważne jest więc dbanie o ich kondycję i komfort. Jedną z metod jest z pewnością zastosowanie indywidualnie dobranych dynamicznych wkładek ortopedycznych.

Czytaj więcej »»

 

foto

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeutki uroginekologicznej?

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem dysfunkcji w obrębie miednicy.

Przeznaczona jest dla pacjentów z zakresu:
🔸urologii,
🔸ginekologii,
🔸proktologii,
🔸seksuologii.

Czytaj więcej »»

 

 


 

Rehabilitacja ortopedyczna

Zajmujemy się rehabilitacją ortopedyczną w wielu różnych aspektach. Zespół terapeutów zajmie się rehabilitacją, wszelkiego rodzaju stanami przeciążeniowymi czy zwyrod- nieniowymi narządu ruchu czy rehabilitacją po urazach.

czytaj więcej
 

TRENING MENTALNY

Trening mentalny jest procesem wspierającym zawodnika w osiągnięciu maksymalnej efektywności podczas zawodów i treningów oraz w dążeniu do harmonii psychicznej. Koncen- tracja, panowanie nad emocjami, radzenie sobie ze stresem, wyznaczanie celów, relaksacja.

czytaj więcej
 

Terapia TECAR

Terapia TECAR to nowoczesna, skuteczna metoda fizjo- terapeutyczna, oparta na transferze bezpiecznej ilości energii do ciała pacjenta, dzięki czemu dochodzi do stymulacji naturalnych mechanizmów naprawczych komórek co znacznie skraca proces leczenia.

czytaj więcej
 

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE

PRP, czyli osocze bogatopłytkowe to otrzymywany z krwi pacjenta koncentrat płytkowy i czynniki wzrostu niezbędne do regeneracji uszkodzonych tkanek. Uzyskuje się je poprzez proces odwi- rowania. Terapia ta oparta jest więc na wykorzystaniu zdolności organizmu do regeneracji.

czytaj więcej

Nasi partnerzy


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.