Slide background

REJESTRACJA

tel. +48 56 30 67 500

tel. +48 600 200 090, +48 600 100 936

Dla Ciebie i Twojej rodziny

JOPA CLINIC
Slide background

SALA TRENINGOWO-REHABILITACYJNA

powrót do sprawności, poprawa kondycji

Slide background

REHABILITACJA ORTOPEDYCZNA

przeciążeniowe, pourazowe

Zwalczamy zespoły bólowe

Slide background

REHABILITACJA DZIECIĘCA

zajmujemy się rehabilitacją wcześniaków, noworodków oraz dzieci
od wieku niemowlęcego do wczesnoszkolnego

Slide background

ZABIEGI OPERACYJNE

w komfortowych warunkach

Profesjonalne leczenie

Slide background

TERAPIA TKANEK GŁĘBOKICH

rozciąganie i rozluźnianie tkanek

Poprawa funkcji mięśni, ukrwienia,

jagoda pileczkaPiłeczki tenisowe, kauczukowe i wszelkie inne mają bardzo wiele zastosowań w pracy nad umiejętnościami mentalnymi. Mogą być wykorzystane m.in. jako narzędzia do ćwiczenia koncentracji (skupienie uwagi oraz czas reakcji), poprawy współdziałania półkul mózgowych, dzięki czemu wpływają na poprawienie funkcji poznawczych (czytanie, zapamiętywanie itp.) oraz na poprawę koordynacji ruchowej, czy rozwój umiejętności radzenia sobie ze stresem. Jagoda Gręźlikowska - psycholog sportu JOPA Clinic przedstawia kilka rodzajów ćwiczeń, do których można wykorzystać piłeczki. Ćwiczenia zostały podzielone na kategorie, jednak wszystkie wpływają w mniejszym lub większym stopniu na każde z tych pól. Wszystkie ćwiczenia możesz wykorzystywać m.in. w rozgrzewce mentalnej przed zawodami lub w przerwach treningu i zawodów. Pamiętaj, że każde ćwiczenie trzeba najpierw wypróbować w domu, a dopiero później zabrać je na zawody!

  1. Koncentracja
  • Zabawa z drugą osobą w zrzucanie piłeczki - ćwiczenie poprawiające czas reakcji oraz trenujące umiejętność skupienia na zadaniu

Dwie osoby stają naprzeciwko siebie w odległości wyciągniętej ręki. Jedna osoba wyciąga rękę przed siebie na wysokość barku, w dłoni (wierzchem do góry) trzyma piłeczkę tenisową. Druga osoba stoi naprzeciwko i patrzy na dłoń. Jej zadaniem jest złapać piłeczkę w momencie, gdy osoba trzymająca wypuści ją. Osoba łapiąca trzyma ręce wzdłuż ciała, rusza się dopiero w chwili, gdy piłeczka jest wypuszczana.

  • Odbijanie dwoma piłeczkami na raz obiema dłońmi - ćwiczenie pozwalające skoncentrować się na chwili obecnej oraz konkretnym zadaniu

Jest to jeden z wariantów ćwiczenia. Weź dwie takie same piłeczki. Zadaniem jest odbijanie dwóch piłeczek jednocześnie o podłogę lub ścianę. Wypróbuj różne rodzaje piłek – zacznij od tenisowej. Jeśli czujesz, że to ćwiczenie nie jest wyzwaniem, spróbuj odbijać dwiema różnymi piłkami.

  1. Stres
  • Ściskanie piłeczki - ćwiczenie pozwalające obniżyć napięcie, uspokoić myśli oraz odnaleźć się „tu i teraz”

Weź 2 piłeczki do rąk – po jednej do każdej dłoni. Baw się nimi, ściskaj, skup się na ich strukturze i wadze jednocześnie spokojnie oddychając. Ćwiczenie wykonuj do momentu uczucia rozluźnienia, jednak nie krócej niż 3 – 5 min. Jeśli masz jedną piłeczkę zachęcam do trzymania jej w prawej dłoni – dzięki temu stymulowana jest lewa półkula odpowiadająca za odczuwanie emocji pozytywnych. Wypróbuj różne piłeczki – sprawdź z którą pracuje Ci się najlepiej.

  • Masowanie stóp – ćwiczenie rozluźniające ciało, obniżające napięcie – w perspektywie długoterminowej stale redukujące poziom stresu.

Usiądź wygodnie na krześle, stopy oprzyj mocno o ziemię. Piłeczkę połóż na ziemi i oprzyj o nią jedną stopę – dość mocno tak, aby piłka była dokładnie wyczuwalna, a noga stabilna. Zacznij masować całą stopę - zwróć uwagę, aby nie pominąć żadnego kawałka. Skup się tylko na odczuciach, jakie Ci towarzyszą oraz spokojnym oddechu. Wykonuj to ćwiczenie min 3 – 5 min. Piłeczka nie może być za miękka – zacznij od tenisowej, później możesz ją zmienić np. na kauczukową (im mniejsza piłka, tym większy nacisk na stopę).

  1. Koordynacja
  • Odbijanie jedną piłeczką dwiema dłońmi na zmianę – ćwiczenie poprawiające współdziałanie półkul oraz koordynację wzrokowo-ruchową

Jest to drugi wariant ćwiczenia polegającego na odbijaniu piłeczki. Zadaniem jest, aby odbijać piłkę o podłogę/ścianę dwiema dłońmi na zmianę. Warto zacząć od piłeczki tenisowej, później zmieniać wielkość oraz ciężar piłeczki. Można wyznaczyć cele dotyczące liczby odbić (potrzebna będzie druga osoba) lub czasu odbijania – ważne jednak, aby podczas wykonywania ćwiczenia skupić się tylko na tej czynności („zapominając” o czasie i wyniku).

  • Żonglowanie – Ćwiczenie poprawiające współdziałanie półkul, koordynację wzrokowo – ruchową, umiejętność skupienia na zadaniu oraz pomagające włączyć pracę na celach i analizę postępów do życia codziennego.

Ta propozycja jest w perspektywie długoterminowej. Warto przygotować się do tego zadania np. poprzez oglądanie filmów instruktażowych. Niezwykle ważna w tym ćwiczeniu jest systematyczność oraz dobre rozplanowanie celów (małe kroki, nie od razu 5 piłeczek) i monitorowanie postępów.


Podsumowanie:

  • Zadanie ruchowe pozwala rozluźnić mięśnie, dodatkowo pomaga odnaleźć się w poczuciu „tu i teraz” – skupić uwagę na obecnych zadaniach do wykonania.
  • Wykonywanie dość prostej czynności, jednak angażującej skupianie uwagi pozwala na uporządkowanie przepływu myśli w głowie.
  • Używanie obu dłoni podczas wykonywania ćwiczenia poprawia funkcjonowanie obu półkul mózgowych.
  • Aktywacja obu półkul i ich lepsze zgranie powoduje lepszą koordynację ruchową oraz funkcjonowanie poznawcze.
  • Zmienianie kształtów i rozmiarów piłeczek pozwala na ciągłe doskonalenie funkcji poznawczych.

foto

Kolka niemowlęca – dlaczego brzuszek boli?

Nieutulony płacz, duży niepokój maluszka, wzdęty brzuszek, trudności z wypróżnianiem, prężenie, wyginanie – brzmi znajomo? Tak często może objawiać się kolka niemowlęca.

Czym tak właściwie jest kolka, która potrafi spędzić sen niejednemu rodzicowi - wyjaśnia Dagna Balińska – fizjoterapeutka Jopa Clinic.

Czytaj więcej »»

 

foto

Natalia Wilczyńska – fizjoterapeutka, absolwentka AWF we Wrocławiu.

Wyznając przekonanie, że organizm człowieka stanowi jedność, do Pacjenta podchodzi holistycznie, oceniając wpływ problemu na organizm i szukając rozwiązania również poza strefą bólową.

Z zainteresowaniem i empatią skupia się na rozmowie z Pacjentem aby dokładnie poznać jego styl życia, co pozwala jej wdrożyć jak najlepsze metody działania..

Czytaj więcej »»

 

fotoSkręcenie stawu kolanowego to kontuzja występująca zazwyczaj u osób aktywnych. Dotyka zarówno zawodowców jak i tych uprawiających sport amatorsko. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa się w trakcie czynności wymagających dużego obciążenia kończyny dolnej w połączeniu z dynamicznymi ruchami zgięcia stawu kolanowego i rotacji podudzia.Uraz ten powstaje zwykle, na skutek zadziałania siły zewnętrznej na kolano np.w trakcie uderzenia ze strony innej osoby ale także w wyniku nagłych zatrzymań i zmiany kierunku biegu..

Czytaj więcej »»

 


 

Rehabilitacja ortopedyczna

Zajmujemy się rehabilitacją ortopedyczną w wielu różnych aspektach. Zespół terapeutów zajmie się rehabilitacją, wszelkiego rodzaju stanami przeciążeniowymi czy zwyrod- nieniowymi narządu ruchu czy rehabilitacją po urazach.

czytaj więcej
 

TRENING MENTALNY

Trening mentalny jest procesem wspierającym zawodnika w osiągnięciu maksymalnej efektywności podczas zawodów i treningów oraz w dążeniu do harmonii psychicznej. Koncen- tracja, panowanie nad emocjami, radzenie sobie ze stresem, wyznaczanie celów, relaksacja.

czytaj więcej
 

PODOsmart

Podążając w JOPA Clinic za innowacyjną technologią poszerzamy swoją ofertę o ANALIZĘ CHODU I BIEGU w warunkach naturalnych przy użyciu stacji PODOSmart.


czytaj więcej
 

ZABIEGI
OPERACYJNE

Jopa Clinic oferuje możliwość skorzystania z zabiegów operacyjnych przeprowadzanych w NZOZ Rodzina w Inowrocławiu. Dzięki temu zapewniamy naszym Pacjentom profesjonalne i komfortowe warunki leczenia operacyjnego.

czytaj więcej

Nasi partnerzy


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.