piramidaPiramida żywienia to obrazkowy opis produktów żywnościowych z podziałem na ich przynależność do danej grupy, które są niezbędne w naszej codziennej diecie. Z każdym kolejnym piętrem zmniejsza się ilość oraz częstość spożywanych produktów z danej grupy.

Warto wiedzieć, ze piramida co jakiś czas ulega modyfikacji. Aktualnie nie przypomina już tej, o której uczyliśmy się w szkole podstawowej.

Obecnie podstawę piramidy tworzy wysiłek fizyczny, bez niego nie jest możliwy zdrowy tryb życia. Następne piętro piramidy przypomina o wypijaniu co najmniej 8 szklanek wody w ciągu dnia. Kolejnym piętrem piramidy są owoce i warzywa, autorzy zaznaczyli, że jedną z codziennych porcji warzyw lub owoców może stanowić sok.

Dopiero czwartą pozycję zajmują produkty zbożowe (pieczywo, kasze, makarony – z przewagą produktów z pełnego przemiału).

Kolejnym etapem żywienia są produkty nabiałowe. Na grafikach widnieją głównie mleko, jogurty naturalne, produkty fermentowane (kefir, maślanka), a także twarogi i ser żółty.

Przedostatnie piętro piramidy tworzą produkty bogatobiałkowe, wśród nich królują drób, ryby i rośliny strączkowe.

Szczyt piramidy tworzą tłuszcze, w postaci oleju i orzechów.

Warto zwrócić też uwagę na zupełną nowość - boczną ścianę piramidy. Ujęte zostały tam używki, takie jak kawa i herbata, które są zalecane oraz alkohol, który jest przeciwwskazany. Dodatkowo stworzono rekomendację, aby sól zamienić na przyprawy ziołowe, a także ograniczyć jej spożycie w diecie.

Co więcej? Wskazana jest także dodatkowa suplementacja witaminą D3- 2000 IU.

Należy pamiętać, że piramida zdrowego żywienia obejmuje wytyczne żywieniowe dla osób zupełnie zdrowych. W czasie choroby, w okresie okołooperacyjnym należy stosować dietą indywidualnie dobraną do swoich potrzeb.

 


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.