emgCzęstym ostatnio zjawiskiem jest zespół cieśni nadgarstka. Wywoływany jest przewlekłym uciskiem nerwu w okolicy nadgarstka, wynikającym z położenia nerwu w ciasnej przestrzeni - w kanale nadgarstka - ograniczonej przez kości, powięzie i więzadła.

Skąd to się bierze ?

Pierwszy opis zespołu cieśni nadgarstka został przedstawiony w 1909r. - już wówczas zaobserwowano, że wykonywanie powtarzających się, stereotypowych ruchów dłońmi - np. w czasie pracy krawcowych - sprzyja powstawaniu uszkodzeń nerwu pośrodkowego na poziomie nadgarstka.

Przyczynami mogą być też zmiany pourazowe w okolicy nadgarstka, przebyte złamania i zwichnięcia, zmiany zwyrodnieniowe stawów, zmiany zapalne i przeciążeniowe. Osoby z zaburzeniami metabolicznymi - cukrzycą, dną moczanową, niedoczynnością tarczycy są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby. Podobnie jak kobiety w okresie menopauzy.

Co się dzieje gdy ręka cierpi ?

Początkowymi objawami są drętwienia i mrowienia całej ręki lub tylko palców. Najpierw występują tylko w nocy, najczęściej kilka godzin po zaśnięciu, wybudzają chorego i zmuszają go do masowania kończyny i poszukiwania dla niej odpowiedniej pozycji umożliwiającej sen. U niektórych pacjentów występują również drętwienia i bóle przedramienia, a nawet barku. Czasami pacjenci odczuwają sztywność i obrzmienie palców dłoni, ulgę przynosi potrząsanie ręką, naprzemienne zginanie i prostowanie jej. Objawy mogą kilkukrotnie występować w ciągu nocy.

W kolejnym etapie choroby, objawy zaczynają być dokuczliwe również w ciągu dnia - najczęściej przy utrzymywaniu ręki w jednej pozycji lub powtarzaniu tych samych ruchów (np. pisanie na klawiaturze komputera, szydełkowanie, obieranie warzyw).

Kolejny etap choroby wynika z uszkodzenia włókien ruchowych nerwu i dotyczy osłabienia ręki - pacjenci na tym etapie choroby skarżą się na wypadanie przedmiotów z rąk.

Badanie EMG i USG zdiagnozuje

W diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka szczególną rolę odgrywa badanie USG, które wykazuje ucisk nerwu oraz badanie EMG, które ocenia przewodnictwo nerwu i wskazuje miejsce jego uszkodzenia. Często zdarza się, że pacjenci przez lata słyszą, że drętwienia ręki są związane ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego i często tak jest, ale nierzadko wykonanie badania EMG, pozwala na zmianę postępowania leczniczego i znaczące złagodzenie objawów choroby.

Jak leczyć ?

Zachowawcze leczenie zespołu cieśni nadgarstka polega na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, sterydów, unieruchomienie nadgarstka szyną lub ortezą, zabiegi rehabilitacyjne oraz terapię manualną. Niestety bywa często, że konieczny jest zabieg operacyjny. Polega on na przecięciu ścięgna (tzw. troczka zginaczy) „uwalnia” nerw od ucisku, a samego pacjenta od dokuczliwych objawów,  często zaraz po zabiegu.


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.