drAGolinskaNa różnego rodzaju bóle głowy cierpi blisko 90% Polaków, a na samą migrenę choruje blisko 10% populacji.

Przewlekłą migrenę charakteryzuje obecność bólów głowy typu napięciowego lub migrenowego występujące przez znaczną część dni w miesiącu. Przewlekła migrena jest ciężką i trudną do leczenia chorobą, znacznie upośledzającą funkcjonowanie i jakość życia dotkniętych nią osób. Nierzadko chorzy rezygnują ze swoich planów życiowych czy zawodowych z powodu bólów głowy. Izolacja społeczna jest nadal najbardziej popularną metodą postępowania w napadzie migreny.

Przyczyna migreny wciąż nie jest dokładnie poznana. Główną strukturą nerwową odpowiedzialną za powstawanie migreny jest nerw trójdzielny unerwiający opony i naczynia mózgowe.

Farmakoterapia przewlekłej migreny jest trudna i często kończy się niepowodzeniem, dlatego tak istotne jest dobre rozpoznanie i dobór odpowiednich leków. Wiele osób stara się opanować ból dostępnymi lekami bez recepty, co tylko w niewielkim stopniu przynosi satysfakcjonujący efekt. Jednak nadużywanie leków przeciwbólowych może doprowadzić do tzw. „polekowych” bólów głowy, związany z nadużyciem medykamentów.

W przypadku migreny epizodycznej polecanymi lekami o najwyższej skuteczności są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz tryptany. Farmakologiczne leczenie profilaktyczne w migrenie przewlekłej często jest zaniechane przez pacjentów z powodu częstych działań niepożądanych stosowanych leków lub braku ich skuteczności. Dla tych chorych alternatywą może być leczenie toksyną botulinową.

Toksyna botulinowa (botoks), to substancja białkowa, wytwarzana przez bakteria Clostridium Botulinum. W zależności od podanej dawki może być trująca dla organizmu lub wykazywać określone działanie lecznicze. Rozróżnia się kilka rodzajów botuliny – działanie lecznicze charakteryzuje botulinę A i B, obecnie wykorzystywanej na szeroką skalę w medycynie. Toksyna botulinowa typu A jest wysoce skutecznym i bezpiecznym lekiem, rekomendowanych w profilaktycznym leczeniu przewlekłej migreny. Botox istotnie zmniejsza bolesność bólów głowy oraz ich nasilenie, co wpływa na komfort i jakość życia pacjentów cierpiących na przewlekłą migrenę. Zabieg lecznicy polega na ostrzykiwaniu mięśni czepca, karku i skroni. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, wykorzystuje się bardzo cienkie igły, a lek podawany jest w powierzchowne warstwy mięśni. Ewentualny dyskomfort jest znikomy, w porównaniu do korzyści, jakich mogą doświadczyć pacjenci poddani leczeniu.Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.