Dietetyka – to nauka medyczna zajmująca się zasadami żywienia ludzi zdrowych, chorych, oceną stanu odżywienia. Ponadto dietą w poszczególnych schorzeniach i dolegliwościach oraz wzajemną analizą wpływu żywienia i zażywania określonych grup leków. Do dziedziny dietetyki należy także zapobieganie chorobom, kontrolowanie jakości produktów żywnościowych oraz edukacja w zakresie żywienia i psychologia żywienia. Dietetyka to również nauka zajmująca się biochemicznymi podstawami żywienia oraz technologiami gastronomicznymi.

Dietetyka powiązana jest z takimi naukami jak medycyna, farmakologia, biologia i mikrobiologia, chemia żywności, bromatologia i psychologia. Wyróżnia się dwa rodzaje dietetyki: dietetykę kliniczną oraz dietetykę sportową. Ta ostatnia dyscyplina zajmuje naukowymi badaniami związanymi ze sposobem odżywiania sportowców: wpływem określonej diety na wyniki sportowe oraz opracowywaniem diet odpowiednich dla danej grupy sportowców.

W JOPA Clinic do dyspozycji pacjentów jest Daria Bieniek-Bruzdowicz.

  • Dietetyka1
  • Dietetyka2
  • Dietetyka3

Przed pierwszą wizytą:
Prosimy o przygotowanie :

  1. dzienniczka swoich posiłków z ostatnich 3-5 dni (spisujemy wszystko co zostało zjedzone wraz z wpisanie godziny posiłku),
  2. listy przyjmowanych leków i suplementów diety
  3. dotychczasowych badań lekarskich.

Pierwsza wizyta:
Podczas pierwszej konsultacji porozmawiamy o Twoim zdrowiu, trybie życia, przyzwyczajeniach. Przeprowadzimy analizę składu i masy ciała oraz wyników badań laboratoryjnych, z którymi przychodzisz.

Plan żywieniowy:
Indywidualnie dobrany plan żywieniowy jest wysyłany przez dietetyka na wskazany adres mailowy. Forma planu żywieniowego jest uzgadniana podczas pierwszej konsultacji.

Dietetyk

Daria Bieniek-Bruzdowicz
daria bieniek

Dietetyk

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Collegium Medicum w Bydgoszczy. Obecnie pracuje w Klinice Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy. Jest asystentem w Katedrze Gastroenterologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prowadząc liczne zajęcia ze studentami polsko- oraz anglojęzycznymi. Współautorka i uczestnik projektów badawczych i grantów naukowych. Przygotowuje programy żywieniowe dla dorosłych i dzieci, sportowców oraz osób podczas procesu leczenia. W trakcie studiów aktywny uczestnik kół naukowych, m.in. Studenckiego Koła Naukowego Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej oraz Koła Geriatrii. Aktualizuje wiedzę będąc aktywnym uczestnikiem konferencji medycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Autorka wielu artykułów w czasopismach medycznych.

czytaj więcej


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.