Dietetyka – to nauka medyczna zajmująca się zasadami żywienia ludzi zdrowych, chorych, oceną stanu odżywienia. Ponadto dietą w poszczególnych schorzeniach i dolegliwościach oraz wzajemną analizą wpływu żywienia i zażywania określonych grup leków. Do dziedziny dietetyki należy także zapobieganie chorobom, kontrolowanie jakości produktów żywnościowych oraz edukacja w zakresie żywienia i psychologia żywienia. Dietetyka to również nauka zajmująca się biochemicznymi podstawami żywienia oraz technologiami gastronomicznymi.

Dietetyka powiązana jest z takimi naukami jak medycyna, farmakologia, biologia i mikrobiologia, chemia żywności, bromatologia i psychologia. Wyróżnia się dwa rodzaje dietetyki: dietetykę kliniczną oraz dietetykę sportową. Ta ostatnia dyscyplina zajmuje naukowymi badaniami związanymi ze sposobem odżywiania sportowców: wpływem określonej diety na wyniki sportowe oraz opracowywaniem diet odpowiednich dla danej grupy sportowców.

W JOPA Clinic do dyspozycji pacjentów jest Daria Bieniek.

  • Dietetyka1
  • Dietetyka2
  • Dietetyka3

Przed pierwszą wizytą:
Prosimy o przygotowanie :

  1. dzienniczka swoich posiłków z ostatnich 3-5 dni (spisujemy wszystko co zostało zjedzone wraz z wpisanie godziny posiłku),
  2. listy przyjmowanych leków i suplementów diety
  3. dotychczasowych badań lekarskich.

Pierwsza wizyta:
Podczas pierwszej konsultacji porozmawiamy o Twoim zdrowiu, trybie życia, przyzwyczajeniach. Przeprowadzimy analizę składu i masy ciała oraz wyników badań laboratoryjnych, z którymi przychodzisz.

Plan żywieniowy:
Indywidualnie dobrany plan żywieniowy jest wysyłany przez dietetyka na wskazany adres mailowy. Forma planu żywieniowego jest uzgadniana podczas pierwszej konsultacji.

Dietetyk

Daria Bieniek
daria bieniek

Dietetyk

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Collegium Medicum w Bydgoszczy. Obecnie pracuje w Klinice Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy. Jest asystentem w Katedrze Gastroenterologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prowadząc liczne zajęcia ze studentami polsko- oraz anglojęzycznymi. Współautorka i uczestnik projektów badawczych i grantów naukowych. Przygotowuje programy żywieniowe dla dorosłych i dzieci, sportowców oraz osób podczas procesu leczenia. W trakcie studiów aktywny uczestnik kół naukowych, m.in. Studenckiego Koła Naukowego Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej oraz Koła Geriatrii. Aktualizuje wiedzę będąc aktywnym uczestnikiem konferencji medycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Autorka wielu artykułów w czasopismach medycznych.

czytaj więcej


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.