Slide background

REJESTRACJA

tel. +48 56 30 67 500

tel. +48 600 200 090, +48 600 100 936

Dla Ciebie i Twojej rodziny

JOPA CLINIC
Slide background

SALA TRENINGOWO-REHABILITACYJNA

powrót do sprawności, poprawa kondycji

Slide background

REHABILITACJA ORTOPEDYCZNA

przeciążeniowe, pourazowe

Zwalczamy zespoły bólowe

Slide background

REHABILITACJA DZIECIĘCA

zajmujemy się rehabilitacją wcześniaków, noworodków oraz dzieci
od wieku niemowlęcego do wczesnoszkolnego

Slide background

ZABIEGI OPERACYJNE

w komfortowych warunkach

Profesjonalne leczenie

Slide background

TERAPIA TKANEK GŁĘBOKICH

rozciąganie i rozluźnianie tkanek

Poprawa funkcji mięśni, ukrwienia,

slap2Obrąbek stawowy barku zbudowany jest z chrząstki włóknistej. Przylega do panewki, pogłębiając ją ,co wpływa na ochronę głowy kości ramiennej. Wraz z torebką stawową zapewnia stabilność stawu. Jest on silnie unaczyniony i unerwiony - uszkodzenie go powoduje silne dolegliwości bólowe. 

Jednym z częstszych uszkodzeń obrąbka stawu ramiennego jest SLAP ( z  ang. Superior Labrum from Anterior to Posterior lesion, czyli uszkodzenie górnego obrąbka z przodu to tyłu).
Pacjenci zgłaszają się wówczas po pomoc wskazując jako objawy przede wszystkim  uczucie przeskakiwania, blokowania/zacinania stawu oraz zgrzytania, czy trzeszczenia w okolicy barku. Szczególnie  charakterystyczne w ruchach nad głową, np. w trakcie rzutów. Przy tym uszkodzeniu znamienna jest także  przewaga zakresu ruchu rotacji zewnętrznej nad wewnętrzną w stawie ramiennym.

Najczęstsza klasyfikacja SLAP to:  

Typ 1 SLAP: strzępienie się obrąbka bez uszkodzenia przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego do obrąbka

Typ 2 SLAP: uszkodzenie obrąbka z odciągnięciem  przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego od panewki stawu ramiennego (najczęstszy około 50%)

Typ 3 SLAP: rozerwanie obrąbka w kształcie „rączki od wiadra” bez uszkodzenia przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego do obrąbka

Typ 4 SLAP: rozerwanie obrąbka w kształcie „rączki od wiadra” z oderwaniem  przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego.

slap3Postępowanie lecznicze zależy od typu uszkodzenia, stanu pacjenta, jego aktywności, wieku i objawów klinicznych. U niektórych pacjentów można je oprzeć tylko o fizjoterapię, natomiast inni wymagają również leczenia artroskopowego.

Leczenie zachowawcze oparte jest przede wszystkim na terapii manualnej, po której należy wprowadzić ćwiczenia, co łącznie będzie wpływało na poprawę i jakość funkcji stawu brakowego, jego prawidłowy oraz bezbolesny ruch. Wspomagająco stosuje się również zabiegi fizykoterapeutyczne m.in. krioterapię czy laseroterapię.

Po podjęciu przez lekarza prowadzącego decyzji o konieczności zabiegu artroskopowego warto przeprowadzić kilka spotkań z fizjoterapeutą w ramach rehabilitacji przedoperacyjnej. Dzięki temu możemy zmniejszyć ból, poprawić jakość i funkcję ruchu oraz popracować nad wzmocnieniem osłabionych mięśni i rozciągnąć przykurczone tkanki. Ułatwi to  postępowanie pooperacyjne.

Po zabiegu „zszycia” obrąbka okres rekonwalescencji i powrotu do pełnej sprawności trwa od 6-16 tygodni, a u sportowców nawet do 6 miesięcy. Wszystko uzależnione jest od typu uszkodzenia oraz stanu pacjenta, jego aktywności i potrzeb.

Po zszyciu uszkodzenia SLAP, bez innych uszkodzeń w stawie ramienno-barkowym,  zaleca się  przez pierwsze 3 tygodnie utrzymywanie kończyny na temblaku, ćwiczenia łokcia i nadgarstka oraz ćwiczenia wspomagane i bierne barku. Przez 4 tygodnie zalecane jest unikanie  wyprostu w stawie barkowym z wyprostem łokcia oraz rotacji zewnętrznej poza ustawieniem neutralnym. Nie wolno również nadwyrężać mięśnia dwugłowego ramienia.

foto

Kolka niemowlęca – dlaczego brzuszek boli?

Nieutulony płacz, duży niepokój maluszka, wzdęty brzuszek, trudności z wypróżnianiem, prężenie, wyginanie – brzmi znajomo? Tak często może objawiać się kolka niemowlęca.

Czym tak właściwie jest kolka, która potrafi spędzić sen niejednemu rodzicowi - wyjaśnia Dagna Balińska – fizjoterapeutka Jopa Clinic.

Czytaj więcej »»

 

foto

Natalia Wilczyńska – fizjoterapeutka, absolwentka AWF we Wrocławiu.

Wyznając przekonanie, że organizm człowieka stanowi jedność, do Pacjenta podchodzi holistycznie, oceniając wpływ problemu na organizm i szukając rozwiązania również poza strefą bólową.

Z zainteresowaniem i empatią skupia się na rozmowie z Pacjentem aby dokładnie poznać jego styl życia, co pozwala jej wdrożyć jak najlepsze metody działania..

Czytaj więcej »»

 

fotoSkręcenie stawu kolanowego to kontuzja występująca zazwyczaj u osób aktywnych. Dotyka zarówno zawodowców jak i tych uprawiających sport amatorsko. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa się w trakcie czynności wymagających dużego obciążenia kończyny dolnej w połączeniu z dynamicznymi ruchami zgięcia stawu kolanowego i rotacji podudzia.Uraz ten powstaje zwykle, na skutek zadziałania siły zewnętrznej na kolano np.w trakcie uderzenia ze strony innej osoby ale także w wyniku nagłych zatrzymań i zmiany kierunku biegu..

Czytaj więcej »»

 


 

FITS

Wady postawy, skoliozy, wady klatki piersiowej oraz choroba Scheuermanna wymagają indywi- dualnie dobranej terapii. Jedną z wykorzystywanych metod dedykowaną dorosłym i dzieciom od 4 r.ż. jest Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz - FITS.

czytaj więcej
 

TRENING MENTALNY

Trening mentalny jest procesem wspierającym zawodnika w osiągnięciu maksymalnej efektywności podczas zawodów i treningów oraz w dążeniu do harmonii psychicznej. Koncen- tracja, panowanie nad emocjami, radzenie sobie ze stresem, wyznaczanie celów, relaksacja.

czytaj więcej
 

REHABILITACJA DZIECIĘCA

W JOPA Clinic zajmujemy się rehabilitacją wcześniaków, noworodków oraz dzieci od wieku niemowlęcego do wczesno- szkolnego. Nasz doświadczony fizjoterapeuta profesjonalnie oceni rozwój motoryczny dziecka...

czytaj więcej
 

ZABIEGI
OPERACYJNE

Jopa Clinic oferuje możliwość skorzystania z zabiegów operacyjnych przeprowadzanych w NZOZ Rodzina w Inowrocławiu. Dzięki temu zapewniamy naszym Pacjentom profesjonalne i komfortowe warunki leczenia operacyjnego.

czytaj więcej

Nasi partnerzy


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.